Kategorie: Hasičská a dýchací technika

Více jak milion hasičů po celém světě denně důvěřuje dýchacím přístrojům firmy SCOTT. Tato společnost z holdingu 3M je uznávaným lídrem v konstrukci a výrobě respirační ochrany od roku 1945. Při vývoji dýchací techniky dbá SCOTT především na názory, zkušenosti a požadavky Vás, uživatelů, hasičů a záchranářů.

Hlavním znakem dýchacích přístrojů SCOTT Safety je jejich konstrukční jednoduchost. Ta spolu s kvalitou výroby je zárukou vysoké provozní spolehlivosti a minimální potřeby servisu, který si navíc uživatel po vyškolení může plně provádět sám. Kompletní servis IDP uživatelem šetří čas, po který by musel přístroj cestovat do servisního střediska. Tímto se také minimalizují provozní náklady. IDP SCOTT mají jednoduchou uživatelskou kontrolu a údržbu. K tomu, aby mohl výrobce stanovit dlouhé servisní intervaly a specifický způsob testovaní uživatelem, musí (dle evropských norem) provést řadu zkoušek a testování, realizovat náročnou analýzu rizik použití přístroje a další řadu opatření. Po všech těchto operacích v nezávislých laboratořích následuje přísná kontrola certifikačního orgánu, který vydává certifikát přezkoumání návrhu a následný CE certifikát shody výrobku s příslušnou normou. Způsob a periodicita kontrol dýchací techniky je tedy vždy jen na výrobci, ale musí splnit náročné požadavky norem. Proto přístroje, které mají stanovené dlouhé záruční lhůty či intervaly servisu a kontrol a mají certifikát výrobku, že jsou ve shodě s EN 137, jsou jakostně na vyšší úrovni než ty přístroje, které se musí po každém použití testovat na nákladných zařízeních, zda se použitím neodchýlili od standardů. Důvěřujte tedy těm výrobcům, kteří vám nabízí vysokou přidanou hodnotu v podobě prověřené špičkové konstrukce a kvality výroby. Samozřejmostí je dostupný Scott Safety servis v ČR. Servisní středisko LIFE LINE plus s.r.o. vám navíc nabízí standardně zdarma zapůjčení náhradních přístrojů po dobu realizace generálních servisů vašich dýchacích přístrojů. Stejně tak si můžete přístroje zapůjčit k otestování či vlastní práci.

IDP SCOTT mohou být rozšířeny o řadu doplňků jako termokamery 3M|Scott či taktickou termokameru ScottSight s monitorem uvnitř špičkové masky AV3000 HT s nepřekonatelnou plicní automatikou EZFlo.

379 barové dýchací systémy

Pro zvýšení komfortu a bezpečnosti práce přináší 3M|Scott nové tlakové láhve pro svoje 379barové dýchací přístroje. Hlaví myšlenkou je snížení hmotnosti dýchacího systému či naopak zvýšení zásoby vzduchu a tím i možnost delšího pobytu v prostoru zásahu - až 75 minut s jednou lahví. Systém je montován na Propak Fx 379 nebo je možné jej aplikovat na Propak F-Fx po instalaci 379 upgrade KITu na zvýšený tlak (nový manometr s píšťalkou a hadicí a nový konektor lahve - lze pak připojit vše od 379 dolů, tedy i 200bar). Lahve jsou kompozitní a nabízí tyto objemy a zásoby vzduchu pro naminální spotřebu:

 • 5,7 litrů vodního objemu/379bar nabízí 1800 litrů stlačeného vzduchu - 45min. při rozměrech 154mm průměr x 562mm délka zásobníku. Nahrazuje stávající 6,8/300bar láhve
 • 7.6 litrů vodního objemu/379bar nabízí 2400 litrů stlůačeného vzduchu -60min. při rozměrech 167mm průměr x 620mm délka. Nahrazuje stávající zásobníky 9,0l/300bar
 • 9.5 litrů vodního objemu nabízí 3000 litrů stlačeného vzduchu -75 minut při rozměrech 189mm průměr x 645mm délka láhve.

ProPak (V2) f & fx

Izolovaný dýchací přístroj s otevřeným okruhem SCOTT ProPak F & Fx je nová řada nosičů s vylepšeným konstrukčním řešením, speciálně připravená pro nejnáročnější výkon záchranářských prací profesionálních hasičů. Nosič vyniká špičkovou ergonomii, kterou zabezpečuje nejen výborné řemení, ale především pevná bederní opěra (varianta F) nebo otočná a výškově nastavitelná (varianta Fx). Zádová deska má bezpečnostní úchyty - jak boční, tak především ten za krkem, které jsou speciálně vytvořeny pro odtah či odnesení kolegy.

Nosič může být doplněn o hadici s rychlospojkou (viz 4. fotografie) na druhou masku v kombinaci s dekontaminační koncovkou - AC, dělenou hadicí plicní automatiky - SDC, ochranou krytkou na opasku k "zaparkování" plicní automatiky či brašnou na vyváděcí kuklu.

Přístroj může být vybaven plicní automatikou:

 • EZFlo ke spojení s maskou AV3000 HT např. spolu s termokamerou v masce ScottSight
 • SABRE ke spojení s maskami Vison3 či ProMask, která může být ve verzi s gumovým křížem, síťkou nebo kandahárem – klipy na přilbu

Všechny masky mohou být doplněny o komunikační systém EPIC buď jen se zesilovačem hlasu nebo i s s napojením na vaši radiostanici přes BT nebo kabelem s klíčovací jednotkou.

Propak-i

Je dýchací přístroj pro hasiče a záchranáře nebo i pro průmysl a další aplikace neb je ve shodě s EN 137 tř. 2. Jeho základ – nosná zádová deska vychází z modelu Propak (V2) s kterým sdílí podobnou pevnou a dobře polstrovanou bederní opěru z varianty F. Je však vybaven jednodušším ramenním řemením a přezkami. I tento nosič může být vybaven jak plicní automatikou SABRE pro masky Vison3 a ProMask či plicní automatikou EZFlo pro masku AV3000HT.

Propak - Sigma

Je další variantou nosiče Propak (V2) vyrobenou a certifikovanou ve shodě s EN 137 tř. 2. Důraz při konstrukci byl kladen na dosažení co nejnižší ceny, ale při zachování stejného pneumatického systému, jako u nejvyšších řad.

Sigma 2 Typ 2

Dýchací přístroj SCOTT SIGMA 2 je základním typem přístroje, který vychází z osvědčeného nosiče Propak (V1) a je ve shodě s EN 137 tř. 2 pro hasiče a záchranáře. Jedná se o nosič s nejlepším poměrem výkon : cena. Tlakové součásti včetně plicní automatiky jsou stejné jako u IDP PROPAK či ACS, takže nejste o kvalitu lepších přístrojů ochuzeni. Naopak řemení nosného systému a láhve je uzpůsobeno nenáročnému uživateli a ceně.

IDP SIGMA-2 můžete vybavit celou škálou ocelových či kompozitních tlakových láhví jak 200 tak 300barů. Plicní automatiku můžete připojit k maskám VISION 3, Promask PP a to buď náhlavním křížem, síťkou nebo klipy k přilbě. SIGMA-2 může být rozšířena o dělenou hadici PA, vývod na druhou masku.

V kombinaci s 6,0litrů/300bar tlakovou ocelovou lahví a maskou Vision 3 získáte nejlevnější sestavu IDP na trhu v poměru cena/výkon, a přitom s neošizenou kvalitou pneumatické části! Nebojte se říct si o testovací zápůjčku, ať víte, že zajíce v pytli neprodáváme!

Sigma2 Typ2 splňuje vysoké požadavky profesionálů:

 • odlehčený kompozitní nosič se systémem popruhů
 • tlakový systém stejný jako u IDP PROPAK či ACS
 • ověřená plicní automatika SABRE jako u PROPAK či ACS
 • kompatibilní obličejové masky VISION3 či ProMask PP
 • nejlepší poměr cena/výkon na trhu
 • úplný servis je možno po zaškolení provádět přímo uživatelem

Sigma2T2 300 barová varianta s ocelovou tl. láhví Scott.

Dálkový přívod vzduchu

MODULAIR

Pro některé práce je nemožné mít na zádech vlastní dýchací přístroj se zásobou vzduchu ať již kvůli hmotnosti nebo pro omezený prostor. Pro tyto činnosti je možné použít systém dálkového rozvodu vzduchu, tedy mít zásobník vzduchu s tlakovými láhvemi např. na výchozím místě pro práci a vzduch hadicí přivést k pracovníkovi, který je vybaven speciálním bandalírem = nosičem pneumatické části a maskou. Základem pro tuto činnost je stavebnicový systém Scott ModulAir, což je vlastně rám, který je upravován na vámi zvolený počet láhví. Může být vybaven kolečky, držáky na 2-4 tlakové láhve různých objemů či navíjecím bubnem na rozvodovou hadici. Na rozvod mohou být připojeny až 4 osoby.

Scott RAS - nosný bandalír pro pneumatickou sestavu zakončenou plicní automatikou k připojení k masce např. Vision, Promask....

Propak

SCOTT PROPAK představuje špičkový dýchací systém IDP pro profesionální hasiče- záchranáře. Nabízí nejvyšší možnou úroveň ochrany a spolehlivý výkon.

Nejnovější varianta systému Propak F a Fx je propojením pohodlnosti nošení jako u ACS F či Fx a pevného zádového nosiče.

Jeho dokonalost je navíc umocněna spojením s maskou VISION 3 (3D maskou bez zkreslení). Je certifikován a schválen dle EN 137 třída 2 v aktuálním znění, a to včetně nejpřísnějších zážehových testů.

SCOTT PROPAK  má řadu unikátních rysů, které jej beze sporu řadí k dýchací technice nové generace:

 • dokonalá, jednoduchá a lehká plicní automatika nezatěžuje masku a má výtečné dýchací charakteristik
 • spolehlivý, vysoce výkonný tlakový systém s dvoucestným redukčním ventilem
 • systém má jednoduchou uživatelskou kontrolu i údržbu a servis je možno po zaškolení provádět přímo uživatelem
 • systém popruhů s použitím materiálu Kevlar & Pyrogard zajišťuje vysokou úroveň ochrany před vysokými teplotami
 • popruhy jsou vybaveny sponami s jednoduchou manipulací - lze je velmi jednoduše rozepínat i zapínat v rukavicích
 • nový systém připojení tlakových lahví umožňuje výměnu lahví v sekundách
 • může být doplněn zabudovaným radiokomunikačním systémem SABRECOM s využitím různých druhů radiostanic
 • možnost neustálého doplňování novinkami, kdy dýchač doslova roste s vaši potřebami - systém je možné doplnit dálkovou telemetrií napojenou na velitelský systém -viz ATS

ACS

SCOTT ACS (Advanced Carrying System) - BUDOUCNOST DÝCHAČŮ PRO HASIČE A PRŮMYSL

Tento přístroj a jeho kombinace již nejsou bohužel v nabídce. Jak náhradní díly, tak 100% servis je plně zajištěn našim servisním střediskem.

Na základě diskuzí s uživateli a po důkladném vývoji přinesl Scott převratný universální nosným systémem pro dýchací přístroje pod názvem ACS - pokročilý nosný systém. ACS je nejlehčím nosičem ve své třídě. Je významně lehčí než konkurenční produkty. Má měkkou tvarovanou opěrnou desku, speciálně vyvinutou na základě výzkumů osteopatie, tkanin a průmyslových technologií, a zabezpečuje zvýšený komfort a flexibilitu pohybu. Světe div se – tento nosič vznikl a byl vyráběn v ČR.

Řada nosičů ACS je jediným systémem na světě, který využívá novou technologii Thermoflex™.

Dokonalost je navíc umocněna spojením s osvědčenou maskou VISION 3 (3D maskou opravdu bez zkreslení) nebo se může přístroj vylepšit převratnou maskou AV3000HT a plicní automatikou EZFlo.

Izolované dýchací přístroje ACS s otevřeným okruhem mohou být v následujících konfiguracích:

 • ACSfx je vlajkovou lodí systému pro profesionální hasiče záchranáře. Nabízí nejvyšší stupeň ochrany, maximální komfort a vysokou spolehlivost. Spolu s minimálními provozními náklady tak navazuje na obrovský úspěch IDP PROPAK, který dokázal, že IDP nemusí být drahé ani při nákupu a už vůbec ne při provozu.
 • ACSf byl vyvinut pro profesionální hasiče a je jednodušším bratrem předchozího systému. Nabízí vysoký stupeň komfortu, na který byli uživatelé základních verzí Propaku běžně zvyklí, a dále jej zdokonaluje. Použitím Thermoflex™ technologie a vysoce spolehlivého pneumatického systému dosahuje ACSf neuvěřitelné dokonalosti v ochraně dýchacích orgánů hasičů
 • ACSi principiálně vychází z úspěchu IDP Contour. Kombinuje vysoký stupeň komfortu a ochrany za rozumnou cenu. Pneumatický systém je stejný jako u hasičských verzí ACSf-fx, ale nosný systém je upraven především pro průmyslové použití. V případě verze ACSi Typ2 je vytvořen speciálně pro sbory dobrovolných hasičů-nižších stupňů JPO.

Contour

IDP SCOTT CONTOUR se řadí mezi špičkovou dýchací techniku, která svým výkonem a designem zajišťuje výjimečnou úroveň výkonnosti, spolehlivosti a současně i pohodlí a to i po dlouhých letech od uvedení na trh.

Tento přístroj a jeho kombinace již nejsou v nabídce. Náhradní díly a servis je 100% zabezpečen našim servisním střediskem.

Hlavní díly jsou stejné jako u IDP PROPAK, ale nosný systém má jednodušší polstrování a upínání láhve. Byl nabízen ve variantách SABRE CONTOUR 100, 300, 500 či 600. Vyjma řady 100 je možné připojení 2 tlakových lahví ke zvýšení nesené zásoby vzduchu pro delší práci.

SABRE CONTOUR splňuje jakékoliv požadavky profesionálů:

 •  odlehčený kompozitní nosič se systémem popruhů z nehořlavých materiálů
 • tlakový systém stejný jako u IDP PROPAK
 • špičková plicní automatika SABRE jako u PROPAK
 • kompatibilní obličejové masky VISION3 a ProMask
 • použití 1 nebo 2 tlakových láhví
 • úplný servis je možno po zaškolení provádět přímo uživatelem

Rádi vám odpovíme na vaše dotazy
či techniku předvedeme osobně.

Kontaktujte nás